Astrolojik açı

201 0
569585164bf57f8a1e8703b19497bdbc_XL

Astrolojik açı, zamanla uzaydaki konumları değişen gezegenlerin koordinatları arasında hayali olarak düşünülen çizgilerin kesişme açısıdır. Matematiksel ve konumsal ilişkilerin incelendiği bir teknik malzeme olan astrolojik açı, gezegenlerin günlük hayata olan etkilerini belirlemede de kullanılır.

Bildiğiniz gibi uzaydaki gezegen ve yıldızlar durağan değildir, hem kendi etraflarında hem de bir sistem etrafında dönmekteler. Bizim Dünya’mız ve Güneş sistemimizdeki gezegenler de Güneş etrafında dönmekteler ve biz en çok bize en yakın olan bu gezegenler, Dünya’mızın uydusu Ay ve Güneş tarafından etkileniriz. Gezegenlerin doğduğumuz andaki konumları bizim kişiliğimiz üzerinde önemli etkiler oluştururken hayatımızın geri kalanında da davranışlarımızı yönlendirmede söz sahibilerdir. Zamana bağlı olarak gezegenlerin farklı konumlarında insanların farklı davranışlar sergilediğini belirleyen Astroloji bilim dalı, bu sayede gelecekteki olayları bir takvime bağlayarak insanların eğilimlerini tahmin edebilmektedir.

Açı hesapları yapılırken astrolojide ışıklar olarak tabir edilen Güneş ve Ay konumları daha önemlidir. Gezegen, ev, burçlar ve ışıkların konumsal farklılıklarından bahsederken uzayda koordinat sistemi uygulanamadığından açı ile tasvir edilir. Astroloji genelinde 16 adet açı değeri kullanılır ancak bunlardan 8 tanesi daha ön plandadır. Açı hesapları kişilerin doğum hesaplarında çeşitli Astrolojik kavramların belirlenmesinde kullanılmaktadır.

Kavuşum, kare açı, üçgen, sekstil, karşıt, yarı kare ve yarı sekstil açı hesap değerlerini belirtmede kullanılan derece dışı açısal Astrolojik kavramlardır. Bunların hepsi özel manalara gelir ve hepsinin insan yaşamı üzerinde farklı etkileri olmaktadır. Bu açısal kavramlar ile gezegenlerin açıları tespit edildikten sonra bulundukları burç ve eve göre çeşitli yorumlar getirilir. Gezegenin temsil ettiği nitelikler ve insan üzerine etkileri de bu yapılan yorumların ne şekilde olacağının ana hatlarını çizmektedir. Bir Venüs ile yapılan kavuşum ile bir Mars ile yapılan kavuşumun aynı yorumlanması zaten beklenemez.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Yazar Hakkında

Yorum Yapılmamış on "Astrolojik açı"

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>